Macaroni Kid Cleveland West Gold Daisy Awards Winners are Here!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland West Family Fun Pack including 4 tickets to Cleveland Metroparks Zoo, Greater Cleveland Aquarium, Great Lakes Science Center, Rock and Roll Hall of Fame and Museum and Wildwater Kingdom! The lucky winner is....Karen D.!
Congratulations to all of the amazing local businesses and organizations!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland West Family Fun Pack including 4 tickets to Cleveland Metroparks Zoo, Greater Cleveland Aquarium, Great Lakes Science Center, Rock and Roll Hall of Fame and Museum and Wildwater Kingdom! The lucky winner is....Karen D.!
Congratulations to all of the amazing local businesses and organizations!
The Winners!
Arts & Recreation
Best Bowling Alley
Winner: Yorktown Lanes
Runner-Up: Fairview Lanes
Best Family-Friendly Gym
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: Westlake Recreation Center
Best Festival
Winner: Cuyahoga County Fair
Runner-up: Duck Tape Festival
Best Kept Secret
Winner: Cuyahoga Valley Scenic Railroad Bike Aboard
Runner-up: Downtown Olmsted Falls
Best Indoor Play Center
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Sky Zone
Best Library
Winner: Lakewood Public Library
Runner-up: Avon Lake Public Library
Best Museum
Winner: Great Lakes Science Center
Runner-up: The Children's Museum of Cleveland
Best One Tank Family Road Trip
Winner: Cedar Point
Winner: Yorktown Lanes
Runner-Up: Fairview Lanes
Best Family-Friendly Gym
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: Westlake Recreation Center
Best Festival
Winner: Cuyahoga County Fair
Runner-up: Duck Tape Festival
Best Kept Secret
Winner: Cuyahoga Valley Scenic Railroad Bike Aboard
Runner-up: Downtown Olmsted Falls
Best Indoor Play Center
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Sky Zone
Best Library
Winner: Lakewood Public Library
Runner-up: Avon Lake Public Library
Best Museum
Winner: Great Lakes Science Center
Runner-up: The Children's Museum of Cleveland
Best One Tank Family Road Trip
Winner: Cedar Point
Runner-up: Columbus Zoo and Aquarium
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Memphis Kiddie Park
Best Miniature Golf
Winner: Swings-N-Things Family Fun Park
Runner-up: Memphis Kiddie Park
Best Movie Theater
Winner: Aut-O-Rama Twin Drive-In Theatre
Runner-up: Regal Crocker Park Stadium 16
Best Nature Center
Winner: Lake Erie Nature & Science Center
Runner-up: Rocky River Nature Center
Best Park
Winner: Lakewood Park
Runner-up: Middleburg Heights Recreation & Community Center Playground
Best Playdate
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Best Miniature Golf
Winner: Swings-N-Things Family Fun Park
Runner-up: Memphis Kiddie Park
Best Movie Theater
Winner: Aut-O-Rama Twin Drive-In Theatre
Runner-up: Regal Crocker Park Stadium 16
Best Nature Center
Winner: Lake Erie Nature & Science Center
Runner-up: Rocky River Nature Center
Best Park
Winner: Lakewood Park
Runner-up: Middleburg Heights Recreation & Community Center Playground
Best Playdate
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Crocker Park Splash Zone
Best Public Pool
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: Lorain Metro Parks Splash Zone
Best Rainy Day Visit
Winner: Rainforest, Cleveland Metroparks Zoo
Best Public Pool
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: Lorain Metro Parks Splash Zone
Best Rainy Day Visit
Winner: Rainforest, Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Great Lakes Science Center
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: Quicken Loans Arena
Best Youth Theater
Winner: PlayhouseSquare Children's Theater Series
Runner-up: Beck Center for the Arts
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: Quicken Loans Arena
Best Youth Theater
Winner: PlayhouseSquare Children's Theater Series
Runner-up: Beck Center for the Arts
Classes
Best Art Class
Winner: Painting with a Twist
Runner-up: Beck Center for the Arts
Best Dance Class
Winner: Above the Barre
Runner-up: Olmsted Performing Arts
Winner: Painting with a Twist
Runner-up: Beck Center for the Arts
Best Dance Class
Winner: Above the Barre
Runner-up: Olmsted Performing Arts
Best Gymnastics Studio
Winner: Olmsted Performing Arts
Runner-up: Above the Barre
Best Kids Yoga
Winner: Pink Lotus Studio
Runner-up: Inner Bliss Yoga
Best Martial Arts Studio
Winner: Kim's Martial Arts School
Winner: Olmsted Performing Arts
Runner-up: Above the Barre
Best Kids Yoga
Winner: Pink Lotus Studio
Runner-up: Inner Bliss Yoga
Best Martial Arts Studio
Winner: Kim's Martial Arts School
Runner-up: ATA Karate for Kids Avon Lake
Best Music Class
Winner: School of Rock
Runner-up: Beck Center for the Arts
Best Summer Camp
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Great Lakes Science Center
Best Swim Lessons Best Music Class
Winner: School of Rock
Runner-up: Beck Center for the Arts
Best Summer Camp
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Great Lakes Science Center
Winner: Rocky River Water Zone
Runner-up: Westlake Recreation Center
Let's Eat
Let's Eat
Best Candy Store
Winner: b.a. Sweetie Candy Company Inc.
Runner-up: Malley's Chocolates
Winner: b.a. Sweetie Candy Company Inc.
Runner-up: Malley's Chocolates
Best Custom Cookies
Winner: A Cookie and a Cupcake
Runner-up: Little Devil Cupcakery
Best Cupcakes
Winner: The Cute Little Cake Shop
Runner-up: Main Street Cupcakes
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Quaker Steak
Runner-up: Winking Lizard
Best Frozen Treats
Winner: Mitchell's Ice Cream
Runner-up: Honey Hut Ice Cream
Best Tea Room
Winner: Clementine's
Runner-up: Tree House Gallery and Tea Room
Best Pizza
Winner: Angelos Pizza
Runner-up: Antonio's Pizza
Best Place to Buy Healthy Food
Winner: West Side Market
Runner-up: Trader Joe's
Shopping & Services
Best Arts & Craft Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Michaels Arts & Crafts
Best Baby Boutique
Winner: Paisley Monkey
Runner-up: The Littlest Details
Best Bicycle Shop
Winner: Eddy's Bike Shop
Runner-up: Century Cycles
Best Children's Consignment
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Michaels Arts & Crafts
Best Baby Boutique
Winner: Paisley Monkey
Runner-up: The Littlest Details
Best Bicycle Shop
Winner: Eddy's Bike Shop
Runner-up: Century Cycles
Best Children's Consignment
Winner: Jelly Beans Children's Consignment Boutique
Runner-up: Second Spin Kid's Resale
Best Children's Gift Shop
Winner: Once Upon a Time Toys
Runner-up: Learning Express Toys
Best Children's Resale Event
Winner: The Big Red Wagon
Runner-up: Avon Lake Early Childhood PTA Kids Closet
Best Children's Resale Shop
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: Munchkins' Kloset
Best Comic Book Shop
Winner: York Comics
Runner-up: Carol and John's Comic Book Shop
Best Custom Hair Accessories
Winner: Ohh My Posh
Runner-up: Mommy's Favorite Boutique
Best Daycare
Winner: Sweet Kiddles
Runner-up: KidsFirst Learning Centers
Best Family Photographer
Winner: Bella Mi Photography
Runner-up: Photography by Brea
Best Kids Cut
Winner: Snip-Its
Runner-up: Kids Kuts
Best Preschool
Winner: KidsFirst Learning Centers
Runner-up: Second Spin Kid's Resale
Best Children's Gift Shop
Winner: Once Upon a Time Toys
Runner-up: Learning Express Toys
Best Children's Resale Event
Winner: The Big Red Wagon
Runner-up: Avon Lake Early Childhood PTA Kids Closet
Best Children's Resale Shop
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: Munchkins' Kloset
Best Comic Book Shop
Winner: York Comics
Runner-up: Carol and John's Comic Book Shop
Best Custom Hair Accessories
Winner: Ohh My Posh
Runner-up: Mommy's Favorite Boutique
Best Daycare
Winner: Sweet Kiddles
Runner-up: KidsFirst Learning Centers
Best Family Photographer
Winner: Bella Mi Photography
Runner-up: Photography by Brea
Best Kids Cut
Winner: Snip-Its
Runner-up: Kids Kuts
Best Preschool
Winner: KidsFirst Learning Centers
Runner-up: Fit by Five
We Like to Party
We Like to Party
Best Children's Entertainer
Winner: Jungle Terry
Runner-up: Zap Entertainment (The Bubble Lady)
Best Party Planner
Winner: Tiara's and Treasures
Runner-up: Cleveland Entertainers
Best Party Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Party Station
Best Party Rental
Winner: ABC Rental
Runner-up: Awesome Inflatables
Best Party Venue
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Sky Zone
Winner: Jungle Terry
Runner-up: Zap Entertainment (The Bubble Lady)
Best Party Planner
Winner: Tiara's and Treasures
Runner-up: Cleveland Entertainers
Best Party Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Party Station
Best Party Rental
Winner: ABC Rental
Runner-up: Awesome Inflatables
Best Party Venue
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Sky Zone