Macaroni Kid Cleveland West Best of Family Winners are Here!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland West Family Fun Pack including 4 tickets to Cleveland Metroparks Zoo, Great Lakes Science Center, Rock and Roll Hall of Fame and Museum and an outdoor fun pack! The lucky winner is.... Sarah Z.!
Congratulations to all of the amazing local businesses and organizations!
Everyone who voted was entered to win a Macaroni Kid Cleveland West Family Fun Pack including 4 tickets to Cleveland Metroparks Zoo, Great Lakes Science Center, Rock and Roll Hall of Fame and Museum and an outdoor fun pack! The lucky winner is.... Sarah Z.!
Congratulations to all of the amazing local businesses and organizations!
The Winners!
Arts & Recreation
Best Bowling Alley
Winner: Fairview Lanes
Runner-Up: Bay Lanes
Best Family Beach
Winner: Huntington Beach
Runner-up: Vermilion Main Street Beach
Best Family-Friendly Gym
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: EMH Center for Health & Fitness
Best Festival
Winner: Cuyahoga County Fair
Runner-up: Duck Tape Festival
Best Kept Secret
Winner: Cuyahoga Valley Scenic Railroad Bike Aboard
Runner-up: French Creek Nature Center
Best Indoor Play Center
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Pump It Up
Best Library
Winner: Avon Lake Public Library
Runner-up: Lakewood Public Library
Best Museum
Winner: Great Lakes Science Center
Runner-up (TIE): Cleveland Museum of Natural History
The Children's Museum of Cleveland
Best One Tank Family Road Trip
Winner: Cedar Point
Winner: Fairview Lanes
Runner-Up: Bay Lanes
Best Family Beach
Winner: Huntington Beach
Runner-up: Vermilion Main Street Beach
Best Family-Friendly Gym
Winner: Middleburg Heights Recreation Center
Runner-up: EMH Center for Health & Fitness
Best Festival
Winner: Cuyahoga County Fair
Runner-up: Duck Tape Festival
Best Kept Secret
Winner: Cuyahoga Valley Scenic Railroad Bike Aboard
Runner-up: French Creek Nature Center
Best Indoor Play Center
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Pump It Up
Best Library
Winner: Avon Lake Public Library
Runner-up: Lakewood Public Library
Best Museum
Winner: Great Lakes Science Center
Runner-up (TIE): Cleveland Museum of Natural History
The Children's Museum of Cleveland
Best One Tank Family Road Trip
Winner: Cedar Point
Runner-up: Columbus Zoo and Aquarium
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Best Place to Take the Kids for the Afternoon
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Memphis Kiddie Park
Best Miniature Golf
Winner: Swings-N-Things Family Fun Park
Runner-up: Firefly's Mini Golf
Best Movie Theater
Winner: Aut-O-Rama Twin Drive-In Theatre
Runner-up: Regal Crocker Park
Best Nature Center
Winner: Lake Erie Nature & Science Center
Runner-up: Rocky River Nature Center
Best Park
Winner: Rocky River Park
Runner-up: Lakewood Park
Best Playdate
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Best Miniature Golf
Winner: Swings-N-Things Family Fun Park
Runner-up: Firefly's Mini Golf
Best Movie Theater
Winner: Aut-O-Rama Twin Drive-In Theatre
Runner-up: Regal Crocker Park
Best Nature Center
Winner: Lake Erie Nature & Science Center
Runner-up: Rocky River Nature Center
Best Park
Winner: Rocky River Park
Runner-up: Lakewood Park
Best Playdate
Winner: Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Lake Ridge Academy Splash Zone at Crocker Park
Best Public Pool
Winner: Rocky River Water Zone
Runner-up: Avon Lake Pool
Best Rainy Day Visit
Winner: Rainforest, Cleveland Metroparks Zoo
Best Public Pool
Winner: Rocky River Water Zone
Runner-up: Avon Lake Pool
Best Rainy Day Visit
Winner: Rainforest, Cleveland Metroparks Zoo
Runner-up: Great Lakes Science Center
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: All Pro Freight Stadium (Lake Erie Crushers)
Best Youth Theater
Winner: The Beck Center for the Arts
Runner-up: PlayhouseSquare Children's Theater Series
Best Sports Venue
Winner: Progressive Field
Runner-up: All Pro Freight Stadium (Lake Erie Crushers)
Best Youth Theater
Winner: The Beck Center for the Arts
Runner-up: PlayhouseSquare Children's Theater Series
Classes
Best Art Class
Winner: BAYarts
Runner-up: The Beck Center for the Arts
Best Dance Class
Winner: The Beck Center for the Arts
Runner-up (TIE): The Dance Centre
The Leneghan Academy of Irish Dance
Winner: BAYarts
Runner-up: The Beck Center for the Arts
Best Dance Class
Winner: The Beck Center for the Arts
Runner-up (TIE): The Dance Centre
The Leneghan Academy of Irish Dance
Best Gymnastics Studio
Winner: Great Lakes Gymnastics
Runner-up: Ten Point O
Best Kids Yoga
Winner: Westside Yoga Studio
Runner-up: Puma Yoga
Best Martial Arts Studio
Winner: Kim's Martial Arts School
Winner: Great Lakes Gymnastics
Runner-up: Ten Point O
Best Kids Yoga
Winner: Westside Yoga Studio
Runner-up: Puma Yoga
Best Martial Arts Studio
Winner: Kim's Martial Arts School
Runner-up: Parma Family Martial Arts
Best Music Class
Winner: The Beck Center of the Arts
Best Music Class
Winner: The Beck Center of the Arts
Runner-up: School of Rock
Let's Eat
Best Candy Store
Winner: Malley's Chocolates
Winner: Malley's Chocolates
Runner-up: b.a. Sweetie Candy Company Inc.
Best Custom Cookies
Winner: Cookie Cutter
Runner-up: Allie's Sweet Tooth
Best Cupcakes
Winner: LaBella Cupcakes
Runner-up: About the Cake
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Dewey's Pizza
Runner-up: Liquid Planet
Best Frozen Treats
Winner: Mitchell's Ice Cream
Runner-up: Honey Hut Ice Cream
Best Tea Room
Winner: Miss Molly's Tea Room
Runner-up: Clementine's
Best Pizza
Winner: Angelo's Pizza
Runner-up: Antonio's Pizza
Best Place to Buy Healthy Food
Winner: West Side Market
Runner-up: Nature's Bin
Shopping & Services
Best Custom Cookies
Winner: Cookie Cutter
Runner-up: Allie's Sweet Tooth
Best Cupcakes
Winner: LaBella Cupcakes
Runner-up: About the Cake
Best Family-Friendly Restaurant
Winner: Dewey's Pizza
Runner-up: Liquid Planet
Best Frozen Treats
Winner: Mitchell's Ice Cream
Runner-up: Honey Hut Ice Cream
Best Tea Room
Winner: Miss Molly's Tea Room
Runner-up: Clementine's
Best Pizza
Winner: Angelo's Pizza
Runner-up: Antonio's Pizza
Best Place to Buy Healthy Food
Winner: West Side Market
Runner-up: Nature's Bin
Shopping & Services
Best Arts & Craft Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Jo-Ann Fabric & Craft Stores
Best Baby Boutique
Winner: The Littlest Details
Runner-up: Paisley Monkey
Best Bicycle Shop
Winner: Century Cycles
Runner-up: Marty's Cycle Center
Best Children's Consignment
Winner: The Big Red Wagon
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Jo-Ann Fabric & Craft Stores
Best Baby Boutique
Winner: The Littlest Details
Runner-up: Paisley Monkey
Best Bicycle Shop
Winner: Century Cycles
Runner-up: Marty's Cycle Center
Best Children's Consignment
Winner: The Big Red Wagon
Runner-up (TIE): Jelly Beans Children's Consignment Boutique
Silly Sprouts Children's Consignment Shoppe
Best Children's Gift Shop
Winner: Once Upon a Time Toys
Runner-up: PLAYmatters
Best Children's Resale Shop
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: Pete & Polly Children's Resale Shop
Best Comic Book Shop
Winner: Carol and John's Comic Book Shop
Runner-up: York Comics
Best Custom Hair Accessories
Winner: Sunshine Couture
Runner-up: The Blooming Princess
Best Daycare
Winner: The Goddard School (Westlake)
Runner-up: Family Life Childcare Center
Best Family Photographer
Winner: Traci Ryant Photography
Runner-up: Becky's Photography
Best Kids Cut
Winner: Snip-Its
Runner-up: Kids Kuts
Best Preschool
Winner: Fit by Five
Silly Sprouts Children's Consignment Shoppe
Best Children's Gift Shop
Winner: Once Upon a Time Toys
Runner-up: PLAYmatters
Best Children's Resale Shop
Winner: Once Upon a Child
Runner-up: Pete & Polly Children's Resale Shop
Best Comic Book Shop
Winner: Carol and John's Comic Book Shop
Runner-up: York Comics
Best Custom Hair Accessories
Winner: Sunshine Couture
Runner-up: The Blooming Princess
Best Daycare
Winner: The Goddard School (Westlake)
Runner-up: Family Life Childcare Center
Best Family Photographer
Winner: Traci Ryant Photography
Runner-up: Becky's Photography
Best Kids Cut
Winner: Snip-Its
Runner-up: Kids Kuts
Best Preschool
Winner: Fit by Five
Runner-up: The Goddard School (Westlake)
We Like to Party
We Like to Party
Best Children's Entertainer
Winner: Outback Ray
Runner-up: Zap Entertainment (The Bubble Lady)
Best Party Planner
Winner: Pinwheel Parties
Runner-up: A Charming Fete
Best Party Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Party Station
Best Party Rental
Winner: ABC Rental
Runner-up: Taylor Rental
Best Party Venue
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Pump It Up
Winner: Outback Ray
Runner-up: Zap Entertainment (The Bubble Lady)
Best Party Planner
Winner: Pinwheel Parties
Runner-up: A Charming Fete
Best Party Supplies
Winner: Pat Catan's Craft Centers
Runner-up: Party Station
Best Party Rental
Winner: ABC Rental
Runner-up: Taylor Rental
Best Party Venue
Winner: The Jump Yard
Runner-up: Pump It Up